پیش‌بینی تشرف بیش از ۴ میلیون زائر اربعین‌ حسینی از طریق مرز‌های زمینی

پیش‌بینی‌ها از حضور بیش از چهار میلیون و ۹۰ هزار زائر از طریق مرز‌های زمینی در مراسم باشکوه پیاده‌روی اربعین امسال حکایت دارد.

معاون‌وزیر راه و شهرسازی و رئیس این سازمان گفت: بر اساس مدل‌های پیش بینی بر اساس داده‌های دریافتی از سامانه‌های هوشمند مرکز مدیریت راه‌های کشور، از مجموع این تعداد زائر، سهم تردد از پایانه مرزی مهران ۴۵، شلمچه۲۶، خسروی ۱۵، چذابه ۹.۵ و باشماق و تمرچین به‌ترتیب ۲ و ۲.۵ درصد خواهد بود.

داریوش امانی با بیان این‌که پیش‌بینی‌های یاد شده با فرض ۲۴ ساعته بودن مرز خسروی صورت گرفته، افزود: چنانچه مدت فعالیت مرز خسروی به ۱۲ ساعت کاهش یابد، تمایل زائران به مرز مهران افرایش خواهد یافت.

وی اوج زمان رفت را پنجشنبه تا شنبه (۱۰ تا ۱۲ صفر) و روز اوج برگشت را شنبه تا دوشنبه (۱۹ تا ۲۱ صفر) عنوان کرد و افزود: تعداد ناوگان اتوبوس مورد نیاز برای روز اوج موج رفت برای کل مرز‌ها ۴۰۰۰ دستگاه اتوبوس و برای روز اوج برگشت ۴۹۰۰ دستگاه اتوبوس می‌باشد که از این تعداد بیش از ۷۰ درصد ناوگان اتوبوس مربوط به مرز مهران و خسروی خواهد بود.

وی درخصوص پیش‌بینی پارکینگ نیز گفت: پارکینگ مورد نیاز در این ایام برای مرز مهران حدود ۱۴۰ هزار وسیله‌نقلیه، مرز شلمچه ۹۷ هزار و مرز چذابه ۲۱ هزار وسیله‌نقلیه پیش‌بینی می‌شود.

امانی با بیان این‌که باتوجه به متوسط ۲/۵ روزه فاصله رفت و برگشت ناوگان اتوبوسی از مرز به مبادی و بالعکس، در سه روز اوج برگشت (اربعین و روز قبل و بعد از آن) حدود ۹۰۰۰ دستگاه اتوبوس فعال برای جابجایی زوار از مرز‌های شش‌گانه مورد نیاز است، افزود: انتظار می‌رود در مجموع ۷۲ درصد ناوگان در مرز مهران و خسروی، ۲۱ درصد در شلمچه، ۵ درصد چذابه و باشماق و ۲ درصد تمرچین مورد نیاز باشد.

وی خاطر نشان کرد: پیش‌بینی می‌شود ۷۴ درصد کل زوار اربعین امسال مربوط به ۱۰ استان تهران، خراسان‌رضوی، اصفهان، خوزستان، قم، فارس، البرز، آذربایجان‌شرقی، کرمان و مازندران باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی سهم ۳۷ درصدی دو استان تهران و اصفهان در تقاضای ناوگان اتوبوس را از نکات مهم و قابل توجه در امر مدیریت ناوگان دکر کرد و افزود: بیشترین سهم زائران ناوگان اتوبوسی در سفر‌های برگشت مربوط به استان‌های تهران، اصفهان، خوزستان، قم، خراسان‌رضوی، فارس، آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی است، به‌طوری که هشت استان فوق، ۷۱ درصد از سهم زائران ناوگان اتوبوسی را تشکیل می‌دهد.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خاطر نشان کرد: باتوجه به تجربه سنوات قبل درخصوص ورود زائران خروجی از مرز‌های شلمچه و چذابه از مرز مهران به‌دلیل مسافت زیاد و هزینه بالای حمل و نقل در کشور عراق، ضروری است تمهیدات لازم برای توزیع مناسب زائران از مرز‌های یاد شده و پیشگیری از تجمع زوار انجام شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا