ریزش روز گذشته بورس عجیب بود!

محمد خبری زاد کارشناس بازار سرمایه؛ با نظر به مشخص شدن رئیس کل بانک مرکزی و انتشار گزارش های خوب شهریور ماه شرکت‌ها ریزش روز گذشته بورس را عجیب دانست و گفت: شایعه‌ای مبنی بر خوب نبودن گزارش صنعت پالایشی در بازار پیچیده است که احتمالا  ریشه اُفت بازار در این شایعه باشد.

وی ادامه داد حتی با اعلام قیمت فرآورده‌های نفتی ممکن است گزارش این صنعت خوب و مثبت نباشد، زیرا  این شایعه در بازار ترس ایجاد کرده و منفی روز گذشته بازار نیز با منفی شدن سهام شرکت‌های پالایشی‌ شروع شده است. بنابراین این شایعه در منفی امروز بازار بی‌تأثیر نبوده است. همین طور قیمت دلار ریزش داشت که تا حدودی بر عمیق‌تر شدن منفی‌های بازار سرمایه اثر گذاشت.

 

خبری‌زاد عنوان کرد: بورس شکل نوسانی به خود گرفته است. به این معنی که صندوق تثبیت و توسعه بازار در زمان منفی می‌خرند و در زمان مثبت شدن بازار فروشنده می‌شوند. بازار نیز در مقابل، هوشمندانه عمل می‌کنند و دست به همین اقدام می‌زند. در چهارشنبه‌ هفته گذشته  پول های بسیار قوی اقدام به فروش در بازار کردند و حالا منتظر هستند تا بازار چند روزی منفی بخورد و باز اقدام به خرید کنند، تاثیر این عامل در ریزش، از شایعه و کاهش قیمت دلار بیشتر است.

کارشناس بازار سرمایه به این پرسش که آیا منفی‌های بازار می‌تواند تحت تاثیر شایعه تغییر رئیس سازمان بورس اتفاق افتاده باشد؟ پاسخ داد: منفی روز قبل نمی‌توانند دستوری باشند. در بازار دیروز حقوقی‌ها قدرت زیادی نداشتند و تنها جایی که این قدرت برای دستکاری وجود دارد در صندوق توسعه بازار است، که قطعاً دستکاری در بازار  اتفاق نیفتاده است. در رابطه با شایعه تغییر رئیس سازمان بورس نیز باید بگوییم عملکرد دهنوی در دوره ریاستش مناسب بوده و  سلطانی‌نژاد نیز عملکرد خوبی را در بورس کالا از خود نشان داده است. بنابراین نمی‌توانیم منفی‌های روز گذشته را با این شایعه مرتبط بدانیم.

خبری‌زاد در پایان عنوان کرد:  با نظر به عواملی چون مثبت بودن قیمت‌های جهانی، تثبیت قیمت نفت بالای ۸۰ دلار، گزارش‌های ماهانه خوب شهریور ماه  و احتمالاً گزارش ۶ ماهه  خوب شرکت‌ها، ریزش روز قبل بازار بسیار عجیب و غیر قابل پیش بینی بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا