پایان حواشی واردات کامیون های کارکرده/ گمرک و وزارت راه توافق کردند

سرانجام بعد از اختلاف نظرهای که در رابطه با جریان ترخیص کامیون های حداکثر سه سال کارکرده دپو در گمرک وجود داشت، طبق مذاکرات صورت گرفته بین گمرک ایران و وزارت راه و شهرسازی در رابطه با نحوه ترخیص آن به توافق رسیدند.

براساس مصوبه هیات دولت در سال ۱۳۹۷ به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی،امکان واردات کامیونهای حداکثر سه سال کارکرده فراهم شد و در ادامه  شرایط واردات این کامیونها در سال گذشته تعیین و از سوی وزارت صمت به گمرک ایران ابلاغ شد.

انتقادات وزیر و واکنش گمرک 

با این وجود، طی مدت اخیر بارها مسایلی در رابطه با ترخیص کامیونهای وارداتی مطرح و  وزیر راه و شهرسازی نیز از دپوی آنها در گمرک انتقاد کرده بود، ولی در سوی دیگر مسئولان گمرک تاکید داشتند که  در گمرک مشکلی برای ترخیص کامیون ها نیست بلکه موضوع اسقاط کامیون و صدور مجوز مربوطه و سایر بروکراسی‌های مراجع ذیربط، مانع از ترخیص کالا شده است ، در عین حال که باید مجوزهای مربوطه از جمله محیط زیست و سازمان ملی استاندار نیز صادر می شد.

پیشنهادات گمرک برای ترخیص کامیون ها

‌به دنبال این جریان در ۱۱ تیرماه بود که ارونقی-معاون فنی گمرک ایران- طی نامه ای به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ضمن اشاره به موانع پیش روی ترخیص چهار پیشنهاد را جهت تسریع در واردات این کامیون ها مطرح کرد.

معاون فنی گمرک در پیشنهادات خود مطرح کرده بود که شماره شاسی کامیونهای اسقاطی پس از ترخیص و قبل از شماره گذاری به ناجا اعلام شود.

همچنین در صورت بروز هرگونه مغایرت در مشخصات، در صورت صدور مجوزهای قانونی با رعایت سال ساخت و بخشنامه های ابلاغی، با درج مشخصات صحیح  در سوابق گمرک، بدون استعلام مجدد نسبت به ترخیص کالا اقدام شود تا مراتب در زمان شماره گذاری مورد بررسی قرار بگیرد.

یکی از مواردی که باعث عدم ترخیص کامیونهای وارداتی از گمرک بود تاخیر در صدور و ارسال کد رهگیری بانک بود که در این خصوص نیز پیشنهاد شد در صورت تایید و پذیرش موضوع توسط وزارت راه نسبت به ترخیص فوری کامیونها اقدام و ارائه کد رهگیری به زمان شماره گذاری موکل شود.

راهداری پاسخ داد و شرایط اعلام شد

این در حالی است که به فاصله ای کوتاه سازمان راهداری در رابطه با پیشنهادات گمرک نظر خود را اعلام و بایکدیگر به توافق رسیدند که در در اهم آن ارائه گواهی اسقاط به بعد از ترخیص کامیونها موکل شد.

بر این اساس اعلام قائم مقام سازمان راهداری به معاون فنی گمرک ایران، مقرر شد که  اعلام اسقاط به گمرک پس از ترخیص و قبل از شماره گذاری انجام شود و عوارض گمرکی توسط گمرک به صورت ۱۰۰ درصد دریافت و پس از ترخیص و با اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مبنی بر اسقاط کامیون فرسوده، تخفیفات مربوطه برگشت داده شود.

همچنین برای ترخیص کامیونهای وارداتی واردکننده باید تاییدیه استاندارد ایمنی و کیفیت از سازمان ملی استاندارد ، استاندارد آلایندگی از سازمان حفاظت محیط زیست و خدمات پس از فروش از شرکت ارائه دهنده اخذ و به سازمان راهداری ارائه شود.

در رابطه با کد رهگیری بانک جهت تامین و تائید منشا ارز نیز تاکید شده که کد ساتا به صورت سیستمی از بانک مرکزی به گمرک اعلام و ارسال شود و این فرآیند به صورت سامانه ای بوده و صرفا به گمرک اعلام می شودو سازمان راهداری و ناجا از این کد اطلاعی ندارند از این رو اخذ کد ساتا همچنان توسط گمرک صورت خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا