معافیت موسسه های خیریه از مالیات

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که موسسه های غیر دولتی و مردم نهاد خیریه ای با ثبت نام در سامانه «ثبت درخواست معافیت مالیاتی موسسه های خیریه » از مالیات معاف خواهند شد.

احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عصر امروز در مراسم رونمایی از سامانه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و موسسه عالی پژوهش گفت: موسسه‌های غیر دولتی و مردم نهاد خیریه‌ای با ثبت نام در سامانه «ثبت درخواست معافیت مالیاتی موسسه‌های خیریه» از مالیات معاف می‌شوند.

میدری افزود: این سامانه در جهت اجرای بند ح تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۳۹۹ و بنده و تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۴۰۰ در خصوص استفاده از معافیت‌های مالیاتی موسسات خیریه، سامانه‌ای توسط این معاونت و همکاری مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری تهیه شد و با توجه به عملکرد موسسه‌ها از مالیات معاف می‌شوند.

وی در ادامه توضیح داد: در این سامانه کمک‌های موسسه‌های خیریه شفاف سازی و اطلاعات خانواده‌ها و دهک اقتصادی به آن‌ها اعلام می‌شود. اکنون اطلاعات کاملی از وضعیت موسسه‌های اقتصادی نداریم که این سامانه باعث ایجاد اعتماد بین مرد و نهاد‌های خیریه‌ای می‌شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه تمامی دستگاه‌ها از جمله نهاد‌های عمومی غیردولتی و بنیاد‌ها موظف به ثبت نام در این سامانه هستند، گفت: نهاد‌هایی که به هر شکل از اقشار آسیب پذیر حمایت می‌کنند، مکلف هستند همه حمایت‌ها و کمک‌های خود را به افراد حقیقی صرفا از طریق سامانه پایا یا ساتنا به درج کد ۲۴ رقمی در قسمت شناسه پرداخت اقدام کنند.

وی ادامه داد که اطلاعات مددجویان در این سامانه وجود دارد قابل مشاهده برای سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ای برا کمک به وضعیت اقتصادی است ضمن اینکه عملکرد موسسه‌های خیریه‌ای در اختیار نهاد‌های مربوطه از جمله امور مالیاتی برای معافیت مالیاتی قرار می‌گیرد.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: این سامانه که در سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد، نقش موثری در ارتقای شفافیت عملکرد موسسات خیریه خصوصی و مردم نهاد خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا