رشد ۲۶ دلاری متوسط قیمت نفت ایران

بر اساس جدیدترین گزارش اوپک، تولید نفت ایران به ۲.۴۸۵ میلیون بشکه در روز رسیده است و متوسط قیمت نفت ایران در ۷ ماه نخست سال جاری میلادی ۲۶.۴۷ دلار بیشتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۰ است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه جولای ۲۰۲۱ برابر با تیر ماه ۱۴۰۰ به ۲ میلیون و ۴۸۵ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۱۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

تولید نفت ایران در ماه ژوئن یعنی خرداد ماه برابر با ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه می برابر با اردیبهشت ۱۴۰۰ روزانه دو میلیون و ۴۳۷ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) ۲ میلیون و ۴۲۲ هزار بشکه در روز بوده است.

ایران در اسفند ۹۹ (مارس ۲۰۲۱) ۲ میلیون و ۳۲۸ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

* حفظ جایگاه چهارم در اوپک

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را پس و از کویت پیشی گرفت و از آن زمان تاکنون این جایگاه را حفظ کرده است.

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۹ میلیون و ۴۰۳ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۳ میلیون و ۹۷۸ هزار بشکه در روز و امارات با ۲ میلیون و ۷۲۳ هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می روند.

ایران، پیش از تحریم های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین بزرگ ترین تولیدکننده نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

* متوسط تولید نفت ایران در سال های قبل

ایران به طور متوسط در سال۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۸۸ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماه دوم ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۴۳ هزار بشکه نفت تولید کرده؛ این رقم در سه ماه نخست امسال روزانه ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار بشکه نفت بوده است.

میزان تولید نفت ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ روزانه ۲ میلیون و سه بشکه، در سه ماه سوم روزانه یک میلیون و ۹۴۸ هزار، در سه ماهه دوم، روزانه یک میلیون و ۹۴۹ هزار و در سه ماهه نخست، روزانه ۲ میلیون و ۵۹ هزار بشکه نفت برآورد شده است.

* افزایش ۶۳۷ هزار بشکه ای تولید نفت اوپک

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) ۲۶ میلیون و ۶۵۷ هزار بشکه در روز عنوان شده است که افزایش روزانه ۶۳۷ هزار بشکه‌‌ای نسبت به ماه ژوئن را نشان می‌دهد. اوپک در ماه ژوئن روزانه ۲۶ میلیون و ۲۰ بشکه نفت تولید کرده بود.

* افزایش ۴۹۷ هزار بشکه ای تولید نفت عربستان

عربستان در ماه جولای روزانه ۴۹۷ هزار بشکه نفت بیشتر تولید کرده و میزان تولیدش به ۹ میلیون و ۴۰۳ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه ژوئن ۸ میلیون و ۹۰۶ هزار بشکه در روز بود.

*اختصاص بیشترین کاهش تولید به آنگولا و بیشترین افزایش تولید به عربستان

کشورهای الجزایر، گابن، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، عربستان و امارات در این ماه افزایش تولید داشتند و بیشتری افزایش به عربستان با ۴۲۵ هزار بشکه اختصاص یافته است. سه کشور آنگولا، کنگو، گینه و ونزوئلا کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش برای آنگولا با ۳۸ هزار بشکه در روز ثبت شده است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

*  نفت ایران به ۷۳ دلار رسید

متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) با یک دلار و ۳۰ سنت افزایش نسبت به ماه پیش از آن به ۷۲.۹۸ دلار رسید.

نفت ایران در ماه ژوئن (خرداد ۱۴۰۰) ۷۱.۶۸ دلار در هر بشکه فروخته شده بود.


قیمت نفت ایران

* رشد ۲۶ دلاری متوسط قیمت نفت ایران در ۷ ماه نخست ۲۰۲۱

سبد نفتی ایران تا این زمان از سال جاری میلادی به طور متوسط ۶۵.۰۱ دلار در هر بشکه فروخته شده است. این درحالی است که متوسط سبد نفتی ایران در مدت مشابه سال گذشته ۳۸.۵۴ دلار در هر بشکه فروخته شده بود و این بدان معناست که متوسط قیمت نفت ایران در ۷ ماه نخست سال جاری میلادی ۲۶.۴۷ دلار بیشتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۰ است.

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۰ برابر ۴۰.۷۷ دلار در هر بشکه، در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، این رقم طی سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶۷.۹۷ دلار و ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه عنوان شده است.

قیمت نفت ایران در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کاهش یافته بود. فوریه، ماهی بود که بیشتر جهان پس از چین، درگیر شیوع ویروس کووید ۱۹ شده بود.

* کمترین افزایش قیمت برای نفت کویت

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تمامی انواع نفت کشورهای اوپک در این ماه افزایش قیمت داشتند که بیشترین افزایش به نفت بونی لایت نیجریه با ۳ دلار و ۱۶ سنت تعلق دارد.

کمترین افزایش قیمت نیز به نفت صادراتی کویت با ۱ دلار و ۲۶ سنت اختصاص یافته است.

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه جولای با یک دلار و ۶۴ سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن به  ۷۳.۵۳ دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه ژوئن ۷۱.۸۹ دلار در هر بشکه بوده است.

نفت عربستان نیز با یک دلار و ۳۹ سنت افزایش ۷۴.۱۵ دلار در هر بشکه فروخته شد.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه به طور متوسط ۷۴.۹۹ دلار به فروش رفته است که ۲ دلار و ۳ سنت نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافته و هر بشکه نفت خام آمریکا با یک دلار و ۲۰ سنت افزیش ۷۲.۵۸ دلار معامله شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا