۵ هزار میلیارد تومان رانت بین ۱۵ نفر توزیع شد

رییس انجمن صنفی کارفرمایان سیمان با بیان اینکه سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان سود به ۱۵ توزیع کننده سیمان رسید گفت: قیمت گذاری های دولتی در دهه های گذشته باعث توزیع رانت گسترده در بازار سیمان شده است به طوری که در سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان رانت تقسیم شد که این عدد به ۱۵ نفر توزیع کننده و دلال در حوزه سیمان رسید.

رضا جمارانیان با بیان اینکه ابتدای امسال قیمت سیمان ۲۱ هزار تومان در هر پاکت ۵۰ کیلویی تعیین شده بود خاطرنشان کرد: شرایط در ادامه مسیر به گونه ای رقم خورد که قیمت سیمان تا ۱۰۰ هزار تومان در هر پاکت افزایش یافت.

او متذکر شد: فشار قیمت گذاری دولتی در سال های گذشته سبب شده بود فنر قیمت سیمان به اجبار جمع شود. از ابتدای سال سرانجام دولت تصمیم گرفت بازار سیمان را آزاد کرده و عرضه سیمان در بورس آغاز شود. به دنبال این آزادسازی، قیمت ها با رشد مواجه شد و تا ۳۵ هزار تومان افزایش یافت.

جمارانیان ادامه داد: طبیعی بود که با آزادسازی، قیمت سیمان افزایش یابد اما این رشد در این سطح باقی نماند و از اواسط تیرماه به ناگاه تا ۱۰۰ هزار تومان بالا رفت.

رییس انجمن صنفی کارفرمایان سیمان توضیح داد: این اتفاق به دنبال تصمیم دولت برای قطعی برق کارخانجات سیمان اتفاق افتاد. دولت اعلام کرد از میانه تیرماه در طول روز ۳۰ درصد از نیاز کارخانجات و شب صد درصد نیاز را تامین می کند. این تصمیم سبب شد تولید سیمان متوقف شود. چرا که برای تولید سیمان کوره ها باید تا درجه ۱۳۰۰ سانتی گراد افزایش دما برسد. برای رسیدن به این دما ۲۴ ساعت زمان نیاز است. از این رو تا کوره ها گرم و آماده تولید شود؛ برق قطع می شود و دوباره کوره ها سرد می شود.

جمارانیان اضافه کرد: توقف تولید، باعث کمیاب شدن سیمان در بازار شد. هرچند کمبود سیمان پس از قطعی برق قابل پیش بینی بود اما دلالان نیز بر این کمبود دامن زدند و بلافاصله پس از اعلام قطعی برق، سیمان های موجود در بازار را جمع کردند.

او معتقد است: در صورتی که عرضه سیمان در بورس گسترده تر شود و مشکلی در تامین برق کارخانجات ایجاد نشود؛ بازار می تواند به زودی به تعادل برسد و قیمت ها کاهش یابد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا