آرامکو: کمبود گاز تقاضا برای نفت را ۵۰۰ هزار بشکه افزایش داد

مدیرعامل آرامکو در کنفرانس انرژی اینتلیجنس اعلام کرد کمبود گاز طبیعی تقاضای جهانی برای نفت را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

بلومبرگ به نقل از امین ناصر نوشت: تقاضای بالاتر برای نفت وجود دارد. تغییراتی در تقاضا و سوئیچ از گاز به سمت سوختهای مایع به خصوص در بعضی از بازارهای آسیا وجود داشته است.

مدیرعامل آرامکو پیش بینی کرد تقاضای برای نفت تا پایان امسال به ۹۹ میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه در روز می رسد. به نظر می رسد عزم آرامکو برای افزایش حداکثر ظرفیت تولید پایدار به ۱۳ میلیون بشکه در روز راسخ شده است. با این حال رویترز به نقل از ناصر گزارش کرد افزایش حداکثر ظرفیت تولید پایدار از ۱۲ به ۱۳ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۲۷ محقق نمی شود.

ناصر گفت: آرامکو همچنین برنامه هایی برای تقویت کسب و کار تجارت نفت خود از ۵.۵ میلیون بشکه در روز به هشت میلیون بشکه در روز تا پنج سال آینده دارد.

نفت برنت روز دوشنبه پس از این که وزیران اوپک پلاس اعلام کردند علاوه بر ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش توافق شده، میزان بیشتری به تولیدشان اضافه نمی کنند، به بالای ۸۱ دلار در هر بشکه صعود کرد. اگرچه این تصمیم غافلگیرکننده نبود اما تصمیم این گروه برخلاف برخی انتظارات و در واقع امیدها برای اقدام اوپک پلاس به منظور پاسخگویی به تقاضای بالاتر برای نفت در بحبوحه کمبود عرضه بود.

گلدمن ساکس اخیرا پیش بینی قیمت نفت برای سه ماهه چهارم را بازبینی کرده و اکنون انتظار دارد قیمت نفت برنت به دلیل کمبود انرژی به ۹۰ دلار در هر بشکه صعود کرد. بانک امریکا حتی از این هم پیشتر رفته و هشدار داده است که در صورت سرمای فوق العاده زمستان در نیمکره شمالی، نفت به دلیل بحران انرژی ممکن است تا مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بانک امریکا به دلیل کمبود سرمایه گذاری در عرضه جدید که ناشی از بحران پاندمی در سال ۲۰۲۰ و تعهدات بسیاری از شرکتها و دولتهای جهان برای صفر کردن آلایندگی کربن است، نه تنها به دورنمای قیمت نفت در کوتاه مدت بلکه در بلندمدت هم خوش بین است.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا